» Program | Friday 05.07.2024

Thursday 05.07.2024: 08.30-09.10h

Plenary Session – Keynote speaker 9

Main Conference Hall (Grote Zaal)

08.30-09.10h Stephania Nicoli (Yale)

09.10-09.15h Short break to get to the parallel sessions

Parallel Sessions

Friday 05.07.2024

Wilhelminazaal: track 1

09.15-10.45h: Parallel Session 28

Session 28: Cardiovascular growth & regeneration – insight from zebrafish models

09.15-09.35h: Paul Martin (Bristol, UK)

09.35-09.55h: Brant Weinstein (NIH, USA)

09.55-10.15h: Guy Malkinson (Paris, France)

10.15-10.25h: Abstract Selection

10.25-10.35h: Abstract Selection

10.35-10.45h: Abstract Selection

Friday 05.07.2024

Julianazaal: track 2

09.15-10.45h: Parallel Session 29

Session 29: Translational session – from the bench to bedside

09.15-09.35h: Ed Eringa (VU/CARIM, NL)

09.35-09.55h: Yoshiaki Okada (Osaka University, Japan)

09.55-10.15h: Niels Riksen (Nijmegen, NL)

10.15-10.35h: Stephane Germain (Paris, France)

10.35-10.45h: Abstract Selection

Friday 05.07.2024

Beatrixzaalzaal: track 3

09.15-10.45h: Parallel Session 30

Session 30: Mechanotransduction (part 2)

09.15-09.35h: Martin Schwartz (Yale, USA)

09.35-09.55h: Sara Baratchi (Baker Institute, Australia)

09.55-10.15h: Julian Vermot (London, UK)

10.15-10.25h: Abstract Selection

10.25-10.35h: Abstract Selection

10.35-10.45h: Abstract Selection

10.45-11.15h Coffee and tea break

Friday 05.07.2024

Wilhelminazaal: track 1

11.15-12.45h: Parallel Session 31

Session 31: Barriers in the nervous system

11.15-11.35h:Isabella Brunet (Paris, France)

11.35-11.55h:Martin Dichgans (Munich, Germany)

11.55-12.15h:Benoit Vanhollebeke (Bruxelles, Belgium)

12.15-12.25h:Abstract Selection

12.25-12.35h:Abstract Selection

12.35-12.45h:Abstract Selection

Friday 05.07.2024

Julianazaal: track 2

11.15-12.45h: Parallel Session 32

Session 32: Vascular Remodeling in the Uterus and Placenta

Sponsored by NAVBO & BMVBS & SFB-Munich

11.15-11.35h: Lopa Leach (Nottingham, UK): Two circulations, one goal: matched haemodynamics and signalling at the human materno-fetal interface

11.35-11.55h: Kara L. McKinley (Harvard, USA)

11.55-12.15h: Roland Immler (Munich, GER)

12.15-12.25h: Abstract Selection

12.25-12.35h: Abstract Selection

12.35-12.45h: Abstract Selection

Friday 05.07.2024

Beatrixzaalzaal: track 3

11.15-12.45h: Parallel Session 33

Session 33: Thrombo-embolism – platelet function

Sponsored by the German Centers for Cardiovascular Research – DZHK Standort Kiel

11.15-11.35h in progress

11.35-11.55h in progress

11.55-12.15h in progress

12.15-12.25h Abstract Selection

12.25-12.35h Abstract Selection

12.35-12.45h Abstract Selection

12.45-14.00h Lunch and Poster

14.00-14.30h Poster award ceremony – different societies

Friday 05.07.2024

Wilhelminazaal: track 1

14.30-16.00h: Parallel Session 34

Session 34: Lymphangiogenesis (part 2)

14.30-14.50h:Friedemann Kiefer (Münster, Germany)

14.50-15.10h:Guillermo Oliver (Chicago, USA)

15.10-15.30h:Ben Hogan (Melbourne, Australia)

15.30-15.40h:Abstract Selection

15.40-15.50h:Abstract Selection

15.50-16.00h:Abstract Selection

Friday 05.07.2024

Julianazaal: track 2

14.30-16.00h: Parallel Session 35

Session 35: Interactions in the tumor micro-environment

Sponsored by the Korean Vascular Biology Society KVBM

14.30-14.50h: Kairbaa Hodivala-Dilke (London, UK)

14.50-15.10h: Keehoon Jung (Seoul National University, South Korea)

15.10-15.30h: Natasha Harvey (Adelaide, Australia)

15.30-15.40h: Abstract Selection

15.40-15.50h: Abstract Selection

15.50-16.00h: Abstract Selection

Friday 05.07.2024

Beatrixzaalzaal: track 3

14.30-16.00h: Parallel Session 36

Session 36: Vascular Function

14.30-14.50h in progress

14.50-15.10h in progress

15.10-15.30h in progress

15.30-15.40h Abstract Selection

15.40-15.50h Abstract Selection

15.50-16.00h Abstract Selection

16.00-16.10h Short break to get to the Young Investigator session

Friday 05.07.2024: 16.10-17.40h

Young Investigator Session & EVBO Medal

Plenary Session – Session 37:Young Investigator Symposium + honory Medal award – Sponsored by the European Vascular Biology Organisation

Willem Alexander Hall

16.10-16.30h: Maria Kotini (Basel, Switzerland): Brain vascular architectures
16.30-16.50h: Kari Vaahtomeri (Helsinki, Finland): Lymphatic endothelial guidance of targeted cell migration
16.50-17.10h: Sikander Hayat (Aachen, Germany): Spatial atlas of Human Atherosclerosis
17.10-17.40h: Session Speaker – EVBO medal – tba

Friday 05.07.2024: > 17.45u

Joint Award Ceremonies
Announcement Australia IVBM2026
IVBM after Party at dedicated location